Spotkanie dekanalnych duszpasterzy dzieci i młodzieży

Data dodania: 2024.10.12

W sobotę 12 października w Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu odbyło się spotkanie dekanalnych duszpasterzy dzieci i młodzieży.

Organizatorem spotkania był ks. Szymon Wojciechowski, dyrektor Wydziału ds. Ewangelizacji przy współudziale ks. Łukasza Tkaczyka z Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego.

Spotkanie było przede wszystkim okazją do podzielenia się dotychczasowymi doświadczeniami duszpasterzy w zakresie podejmowanych działań i inicjatyw pastoralnych wśród dzieci i młodzieży. Księża dzielili się tym m.in. gdzie i jakie wspólnoty działają w poszczególnych parafiach i dekanatach.

Drugim ważnym tematem spotkania była reforma duszpasterstwa dzieci i młodzieży w diecezji sosnowieckiej.

- Chcemy odejść od dotychczasowej koncepcji dekanalnych duszpasterstw młodzieżowych na rzecz struktury rejonowej. Rejon, to kilka dekanatów, a więc to połączenie również realnych sił i możliwości duszpasterskich, którymi dysponujemy. Takich rejonów powstanie 6 i będą się ogniskować w takich miejscowościach, jak: Będzin, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Olkusz i Wolbrom – tłumaczy ks. Szymon Wojciechowski, dyrektor Wydziału ds. Ewangelizacji.

Kolejnym elementem reformy będzie poszerzenie współpracy z osobami świeckimi. Oprócz rejonowych duszpasterzy dzieci i młodzieży Biskup powoła również świeckich animatorów rejonowych, którzy razem z duszpasterzami będą organizować zespoły rejonowe. Ich zadaniem będzie animacja i organizacja duszpasterstwa młodych w poszczególnych rejonach.

Już dziś duszpasterze zapraszają na Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się we wszystkich diecezjach. Spotkanie młodych naszej diecezji przewidziane jest na sobotę przed uroczystością Chrystusa Króla, czyli na 23 listopada br. Szczegóły i plan wydarzenia zostanie podany w późniejszym terminie.

ks. Przemysław Lech