Katowice: Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego

Data dodania: 2024.10.15

W Katowicach wręczono nagrodę Lux ex Silesia. W imieniu Zygmunta Brachmańskiego statuetkę odebrała żona artysty podczas uroczystości Międzyuczelnianej Inauguracji Roku Akademickiego. Uroczystość odbyła się w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach 13 października. Uczestniczyli w niej przedstawiciele śląskich uczelni oraz studenci.

Liturgii przewodniczył abp Adrian Galbas, obok niego obecny był także abp senior Wiktor Skworc oraz katowiccy biskupi pomocniczy bp Marek Szkudło oraz bp Grzegorz Olszowski, bp senior Jan Kopiec z Gliwic, a także biskup sosnowiecki bp Artur Ważny, który tego dnia wygłosił homilię.

Stańcie się jak dzieci

W swoim słowie nawiązał do czytania z Ewangelii wg św. Marka zauważając, że Jezus zwraca się do swoich uczniów używając zwrotu "Dzieci". Przytoczył także inny cytat, w którym Jezus mówi "Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom (dzieciom)". Kaznodzieja zwrócił uwagę, że Jezus w ten sposób chciał pokazać istnienie pewnego rodzaju mądrości, która podoba się Bogu, a która równocześnie jest właściwa dzieciom. Zaznaczył, że najważniejszym owocem tak rozumianej mądrości jest szczęśliwe serce. Dodał, że dzieci są szczęśliwe, ponieważ ich serca są ciche i pokorne, dzieci ciągle chcą się uczyć, poznawać, są ciekawe świata. Z kolei dorośli często pozostają nieszczęśliwi, ponieważ ich marzenia są ograniczone lękami i porażkami, których doświadczają. Biskup Ważny podkreślił, że Bóg pragnie wypełniać każdego człowieka marzeniami na miarę jego serca, jednak Boże marzenia, które przynoszą szczęście mogą wypełniać serca jedynie ciche, pokorne i otwarte na Boże słowo.

Sosnowiecki ordynariusz zaznaczył, że być dzieckiem w rozumieniu Jezusa nie oznacza przyjęcia postawy naiwnej i infantylnej. Postawa ewangelicznego dziecka oznacza bowiem dojrzałość w myśleniu oraz oddanie się Bogu w swoim sercu. Bogu, który zna wszystko, jest źródłem mądrości, którą chce przekazać swoim dzieciom.

Zwracając się do zgromadzonych w katedrze przedstawicieli świata nauki zachęcił ich, aby wyzbyli się kompleksów, bowiem w swojej pracy uznają istnienie Tajemnicy, której nie sposób poznać przy pomocy ludzkiego umysłu. Przytoczył słowa papieża Franciszka odnoszące się do postawy odrzucającej wszystko to, czego nie da się zbadać za pomocą nauki. "Scjentyzm i pozytywizm «nie uznają wartości innych form poznania niż formy właściwe dla nauk ścisłych». Kościół proponuje inną drogę, wymagającą syntezy odpowiedzialnego posługiwania się metodami właściwymi dla nauk empirycznych z innymi dziedzinami wiedzy, jak filozofia, teologia, z wiarą, która wznosi umysł ludzki aż do tajemnicy wykraczającej poza ludzką naturę i inteligencję. Wiara nie obawia się rozumu, ponieważ «światło wiary, jak i światło rozumu pochodzą od Boga» i nie mogą sobie nawzajem zaprzeczać” (EG 242).

Kaznodzieja wymienił trzy ewangeliczne światła, które mają prowadzić wiernych przez cały nowy rok akademicki. Jako pierwsze przytoczył zdanie Jezusa pochodzące z ewangelii wg św. Marka "Przyjdź i choć za Mną”. Po raz kolejny przywołał słowa papieża Franciszka dotyczące zdrowej relacji między nauką a wiarą. Papież zauważył, że Kościół nie ma zamiaru powstrzymywać postępu nauki. Jeśli coś zostanie potwierdzone przez naukę wiara temu nie przeczy. Podobnie wierzący nie powinni domagać się, aby opinia naukowa, która nie jest dostatecznie potwierdzona zyskała wartość dogmatu wiary.

Drugie światło, które bp ważny wymienił w swojej homilii, zawiera się w słowach Jezusa, które brzmią "u Boga wszystko jest możliwe”. - Uprawienie nauki kosztuje. Trzeba się liczyć z niezrozumieniem i krytyką. Narażeniem na szykany i wykluczenie. Spodziewać się licznych wyrzeczeń. Niezbędna jest także zmiana myślenia. To wszystko może się wydarzyć, ale z pomocą Boga wszystkie te trudności można przezwyciężyć, bo jak powiedział Pan Jezus „u Boga wszystko jest możliwe” - podkreślał bp Ważny. Trzecie światło zostało zawarte w słowach "nikt nie jest dobry, jedynie Sam Bóg”. Nauka ma za zadnie odciągać człowieka od zła i kierować jego umysł do większej doskonałości.

(...)

tekst i zdjęcia: